Świętajno powiat olecki Olecko Mazury - Parafia Pw. Matki Bożej Szkaplerznej
Strona Główna > Parafia Pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Parafia Pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Parafia Pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie

Z życia parafii


 W 1577 r. powstała w Świętajnie parafia ewangelicka, a wkrótce potem wybudowano tu także kościół i założono szkołę. Pierwszym znanym z nazwiska proboszczem w Świętajnie był Adam Prostka, który swój urząd sprawował tu dwukrotnie, niemal przez pięćdziesiąt lat. W drugiej połowie XVII w. Tatarzy spalili kościół parafialny oraz wiele domostw. Na początku XVIII w. epidemia dżumy wyludniła Świętajno. O rozmiarach epidemii w Świętajnie może świadczyć fakt, że na 38,5 włók ziemi aż 35 pozostało pustych. Podobnie było w okolicznych włościach. Pierwsza połowa XX w. to czas największego rozwoju tej miejscowości. W okresie międzywojennym była kolejka wąskotorowa, urząd pocztowy, urząd stanu cywilnego, posterunek żandarmerii, młyn elektryczny i szkoła podstawowa.

Kościół w Świętajnie

W Świętajnie przez długie lata mieszkali sami Polacy, a nabożeństwo w kościele parafialnym odprawiano po polsku jeszcze na początku XX w. Według relacji Elise Aleksy, urodzonej w 1886 r., Świętajno w dawnych latach miało charakter nie tyle wsi rolniczej, co rzemieślniczej i turystycznej. Czynnych w niej było kilka pensjonatów, 3 gospody, urząd pocztowy, posterunek żandarmerii, młyn elektryczny, a wielu rzemieślników miało tu swoje zakłady. Budynek miejscowej szkoły zbudowano ok. 1860 r., a budynek urzędu gminnego w 1911 r.
Rozwój Świętajna został zatrzymany przez najazd Tatarów w 1656 r. Wówczas też zniszczono całkowicie miejscowy kościół. Odbudowano go, ale w 1787 r. ponownie uległ pożarowi. Staraniem wiernych został ponownie odbudowany w 1790 r., jednakże bez wieży, którą dobudowano dopiero w 1909 r., podczas gruntownej renowacji świątyni. W tym samym czasie zamknięto cmentarz wokół kościoła. Nowy cmentarz założono na wzgórzu w pobliżu wsi ok. 1910 r.
Po II wojnie światowej kościół w Świętajnie, podobnie jak inne świątynie na tym terenie, został przejęty przez napływająca ludność polską i poświęcony Matce Bożej Szkaplerznej. Roczniki warmińskie i schematyzmy diecezji ełckiej ustalają datę erygowania parafii rzymsko-katolickiej na rok 1962.

Świętajno

Parafia posiada kaplicę dojazdową pw. Zesłania Ducha Świętego we Wronkach, oddaloną od kościoła parafialnego o ok. 9 km. Kaplica została wybudowana w latach 80. XX w. przez parafian pod przewodnictwem ówczesnego proboszcza, ks. Henryka Kondraciuka. Poświęcenia jej dokonał bp Julian Wojtkowski w 1984 r. Obecnie w niedzielę i święta w Eucharystii uczestniczy tu ok. 100 osób z trzech wsi.
Kaplica to budynek murowany, o układzie jednonawowym, z wieżą, w której znajduje się salka katechetyczna. Obiekt ma wymiary 12 m na 6 m, wysokość 13 m, wysokość wieży zaś sięga 13 m. Nawa kaplicy nakryta dachem dwuspadowym, dachówką ceramiczną. Tak samo i wieża, którą dodatkowo zdobi krzyż. Pięć okien doświetla wnętrze kaplicy. Okna te wypełnia kolorowe szkło.
Wewnątrz kaplicy znajduje się drewniany ołtarz i ambona, a także 16 ławek, po 8 w dwóch rzędach. Tabernakulum metalowe, dobrze zabezpieczone. W prezbiterium umieszczona jest figura Matki Bożej oraz wiszą obrazy Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Bezpośrednio za ołtarzem jest zejście do zakrystii. Wnętrze kaplicy zdobią piękne drewniane stacje Drogi Krzyżowej. Przed wejściem do kaplicy stoi figura Najświętszego Serca Pana Jezusa ufundowana przez Akcję Katolicką w 2000 roku.

Cmentarz parafialny o powierzchni ok. 1,7 ha, założony w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, znajduje się w odległości ok. 1 km od kościoła. Otoczony murem z kamienia, w bramie wejściowej ma dwie figury: Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej. Nagrobki w większości są metalowe i kamienne, o architekturze współczesnej.

Plebania jest budynkiem murowanym, parterowym, z zagospodarowanym poddaszem, krytym dachem dwuspadowym. Została zbudowana w 1962 r. przez ks. Adolfa Jaroszko. W 2002 r. budynek został gruntownie odnowiony.

Do parafii należy 14 miejscowości: Chełchy, Dunajek, Giże, Giże PGR, Jurkowo, Kije, Krzywe, Orzechówek, Połom, Rogowszczyzna, Sulejki, Świętajno, Wronki i Zalesie, łącznie ok. 2500 wiernych.

Tekst o parafii na podstawie: Ks. Wojciech Gucewicz . Dzieje parafii i kościołów Dekanatu Oleckiego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Wydawnictwo Diecezjalne Adalbertinum. Ełk 2011.

Opracowanie: J.Kunicki

Submenu

Świętajno powiat olecki Olecko Mazury